Home Strefa Ucznia Strefa Nauczyciela Strefa Otwarta Sklep Matematyczny
Materiały » Lekcje
Obliczenia z pieniędzmi


OD KIEDY ISTNIEJĄ PIENIĄDZE?

Jak myślimy dziś o pieniądzach, to od razu nasuwają się nam na myśl różne znane nam banknoty i monety, ale nie zawsze tak było. Kiedyś ludzie nie wiedzieli, czym są papierowe pieniądze. Dla nich pieniądzem było wszystko to, co w danej społeczności miało pewną wartość - mogła być to żywność, narzędzia, tkaniny czy ozdoby. W krajach rolniczych wartość różnych rzeczy przeliczano na przykład na zboże lub na bydło, a jednym z najbardziej rozpowszechnionych towarów, używanych również w naszym kraju, była sól. Przez bardzo wiele lat handel polegał jedynie na wymianie przedmiotów bez udziału typowych pieniędzy w takiej formie, jak znamy je dzisiaj. W niektórych rejonach świata ludzie doszli jednak do wniosku, że najwygodniejszą formą zapłaty mogą być metale. Początkowo były to różne bryłki metalu lub odlane z metalu gotowe przedmioty, jak siekiery czy pierścienie, a niektórzy kupcy zaczęli również wybijać na kawałkach metalu swoje stemple.

Nie wiadomo dokładnie od kiedy zaczęto używać monet, ale jedno z najstarszych znalezisk z bryłkami metalu ze stemplem złotnika z Efezu, które uznaje się za monety, pochodzi aż z VII wieku p.n.e.

PIENIĄDZE W POLSCE

W Polsce początkowo obowiązujące monety to były denary, następnie pojawiły się grosze krakowskie, a moneta nazwana złotym polskim pojawiła się dopiero w XVI wieku, a co ciekawe, wcale nie była złota, lecz srebrna.

Jak widzisz historia pieniądza sięga bardzo dawnych czasów. Przez wiele lat zmieniał się system płacenia za towary jak i obowiązujące waluty.

Na pewno wiesz, że obecnie w Polsce obowiązuje „polski złoty”, który w skrócie określamy jako „zł”. Czasem możesz również spotkać się z określeniem „PLN”. Jest ono stosowane od 1995 roku czyli od roku, w którym zaczęły obowiązywać obecnie znane nam nominały naszej waluty.

Spójrz na planszę poniżej, zapoznaj się z wszystkimi nominałami i spróbuj zapamiętać poszczególne zależności.

Nominały waluty polskiej

EURO

Jest to waluta, o której na pewno słyszałeś/łaś, a może podróżując gdzieś za granicę miałeś/łaś również możliwość jej używać.

Jest to wspólna waluta dla wielu państw, w tym głównie państw Unii Europejskiej, która zastąpiła obowiązujące wcześniej w tych krajach waluty.

Nazwa "euro" została ustalona w 1995 roku, ale dopiero od 2002 roku wprowadzono jej formę gotówkową, co oznacza, że zaczęto używać monet i banknotów, jakie znamy obecnie.

MONETY EURO

Jak będziesz używać euro w innych krajach, to możesz zauwazyć, że monety troszkę mogą się różnić. Nie oznacza to jednak, że któreś z nich są fałszywe.

Jedna strona monet jest taka sama we wszystkich krajach – jest to tak zwany wspólny awers, który przedstawia mapę Europy.

Druga strona różni się w zależności od kraju, w którym monety powstają – jest to tak zwany rewers narodowy i najczęściej przedstawia pewien aspekt historii, sztuki lub przyrody danego kraju.

BANKNOTY EURO

Banknoty o tym samym nominale natomiast mają identyczny wzór w każdym z krajów i jak dokładnie się im przyjrzymy, to można zauważyć, że przedstawiają one europejskie style architektoniczne z różnych epok – głównie są to rysunki mostów i okien.

ZADANIA

Dla utrwalenia wiadomości możesz rozwiązać kilka zadań dotyczących obliczeń z pieniędzmi. W niektórych zadaniach przyda się również wiedza rachunkowa. Powodzenia!

Zadanie 666 - Cyferkowe ciasteczka w pewnym sklepie ...
Zadanie 1024 - W sklepie pani Zofii Słodyczalskiej niektóre ...
Zadanie 242 - Skrzat Tykuś kupił 3 lizaki – każdy po ...
Zadanie 27 - Za 3 lizaki i 5 batoników skrzat Wiciuś ...
Zadanie 28 - Skrzat Tykuś chce na następne wakacje ...
Zadanie 262 - Zakrzewek za osiem długopisów i siedem ...
Zadanie 265 - Wyjeżdżając z klasą na wycieczkę do Trójkolandii, ...
Zadanie 279 - Martolinka Cyferka chcąc pomnożyć swoje ...
Zadanie 283 - Skrzat Tykuś uwielbia podróżować. Przez ...
Zadanie 710 - Każdy z dwóch skrzatów chciał kupić sobie ...
Zadanie 1025 - Cztery czekolady i dwa batony kosztują ...
Zadanie 1028 - W sklepie Pana Warzywniaka były następujące ...
Zadanie 1029 - W sklepie Pani Słodyczalskiej jeden cukierek ...
Zadanie 1035 - Zielony samochód ogrodnika Kwadratolusa ...
Adres
Mińsk Mazowiecki Pl. Kilińskiego 7
Kontakt
T. +48 51-81118-51
matematykainnegowymiaru@elitmat.pl
GG: 10158257